Otel İşletmelerinde Destek Hizmetleri Dersi 8. Ünite Sorularla Öğrenelim

Açıköğretim ders notları öğrenciler tarafından ders çalışma esnasında hazırlanmakta olup diğer ders çalışacak öğrenciler için paylaşılmaktadır. Sizlerde hazırladığınız ders notlarını paylaşmak istiyorsanız bizlere iletebilirsiniz.

Açıköğretim derslerinden Otel İşletmelerinde Destek Hizmetleri Dersi 8. Ünite Sorularla Öğrenelim için hazırlanan  ders çalışma dokümanına (ders özeti / sorularla öğrenelim) aşağıdan erişebilirsiniz. AÖF Ders Notları ile sınavlara çok daha etkili bir şekilde çalışabilirsiniz. Sınavlarınızda başarılar dileriz.

Çamaşırhane Yönetimi

1. Soru

Otel işletmelerinde ne tür çamaşırlar kullanılır?

Cevap

Otel işletmelerinde sunulan hizmetler sırasında havlu, çarşaf, restoran takımları gibi çok sayıda çamaşır kullanılır.


2. Soru

Bir çamaşırhane başlıca hangi kısımlardan oluşmalıdır?

Cevap

 • Bir çamaşırhane başlıca şu kısımlardan oluşur:
 • Kirli sayım ve kayıt
 • Tamir-bakım
 • Yıkama-sıkma
 • Kurutma-ütüleme
 • Kuru temizleme
 • Temiz çamaşır depolama

3. Soru

Çamaşırhane planlamalarında neye göre karar verilir?

Cevap

Çamaşırhane yönetiminin başarısı öncelikle iyi bir planlamaya bağlıdır. Çamaşırhane planlamalarında otelin büyüklüğü, hizmet özellikleri, mali gücü ve ortalama doluluk oranı gibi etkenler dikkate alınarak karar verilir.


4. Soru

Beklenen kullanım ömrü ne ile ölçülür ve neyi gösterir?

Cevap

Çamaşırlarda beklenen kullanım ömrü, çamaşırların kaliteli şekilde ne kadar süreyle kullanılması gerektiğini gösterir. Beklenen kullanım ömrü, çamaşırların yıkama sayısı ile ölçülür. Lüks otel işletmelerinde çamaşırların yıkama sayısı daha fazlayken, ekonomik otellerde genelde daha azdır. Örneğin, yatak takımları ekonomik otellerde iki ya da üç günde bir değiştirilirken, lüks otellerde günlük olarak değiştirildiği görülür. Çevre bilincinin yaygınlık kazanmasıyla, lüks otellerde çamaşır yıkama sıklığının azaltılması amacıyla müşterileri özendirici uygulamalara rastlanmaktadır. Çamaşırların yıkanma sıklığı ne olursa olsun, beklenen kullanım ömrü toplam yıkama sayısı olarak dikkate alınır.


5. Soru

Pres ütülerin özellikleri nelerdir?

Cevap

Pres, manken ve el ütüsü ise daha çok üniforma ve müşteri çamaşırlarında kullanılır. Çamaşır katlama ve sayma özelliği bulunan silindir ütüler harcanan zamanı ve iş yükünü büyük oranda azalttığından tercih edilebilir. Ütüde katlama işlevi yoksa katlama makinesinden yararlanılabilir ya da elde katlama yapılabilir.


6. Soru

Bazı kalitesi yüksek çamaşır türlerinin en yüksek yıkama sayıları nedir?

Cevap

Bazı kalitesi yüksek çamaşır türlerinin en yüksek yıkama sayıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çarşaf-nevresim: 400
 • Yastık kılıfı: 450 Havlu-bornoz: 300
 • Masa örtüsü: 500
 • Peçete: 150

7. Soru

Pamuk ya da pamuk karışımlı çamaşırların özellikleri nelerdir?

Cevap

 • Otel çamaşırlarının büyük kısmı pamuk ya da pamuk karışımlıdır. Başlıca özellikleri şöyle sıralanabilir:
 • Kuruma süresi uzundur.
 • Pürüzlü yapısı nedeniyle kiri yüzeyinde tutar.
 • Yıkanmaya ve yüksek sıcaklığa oldukça dayanıklıdır. Yıkandığında çok fazla kırışsa da çabuk ütülenir. Nemli haldeyken ya da buharlı ütü ile ütülenmelidir.
 • Yaklaşık ilk 10 yıkamada toplamda %10 civarında çekme yapabilir.
 • Ağartma işlemine dayanıklıdır. Sulandırılmadan kullanılan ağartıcılar zarar verir.
 • Alkalilere karşı dayanıklıdır, fakat asitler pamuklulara kolayca zarar verir. Asitli leke oluştuğunda en kısa sürede soğuk suyla yıkanmalıdır.
 • Boyalı ise, rengini kolay atmaz.

8. Soru

Kurutmalı makineler hakkında bilgi veriniz.

Cevap

Kurutma makineleri, suyu sıkılmış çamaşırları sıcak hava verilen tamburda döndürerek kurutan makinelerdir. Genellikle havlu takımları ve müşteri çamaşırlarının kurutulmasında kullanılır. Kurutma makinelerinin kapasitesi 6-250 kg arasında değişmektedir. Kurutma zamanı, yıkama zamanından uzun olduğundan kurutma makinesinin kapasitesinin mümkün olduğunca fazla olması önerilir. Mikroişlemcili kurutma makineleri, farklı kumaş özelliklerine göre farklı kurutma seçenekleri ve kırışıklık önleme imkanı sunarken, nemi algılayarak kurutmayı tamamlama özelliği de enerji maliyetini azaltmaktadır. Kurutma makineleriyle ilgili başlıca sorun, kurutmadan kaynaklı çamaşır havlarının makinede ya da çamaşırhanede uçuşmasıdır. Bunu önlemek için makinenin filtresi gün boyunca sürekli kontrol edilmelidir.


9. Soru

Otel işletmelerinin faaliyetleri sırasında ne tür çamaşır grupları kullanırlar?

Cevap

Otel işletmelerinin faaliyetleri sırasında çok çeşitli kumaş malzeme kullanılır. Bunlar arasında doğrudan müşteri kullanımına sunulan havlular, çarşaflar, restoran takımları gibi çamaşırların yanı sıra üniformalar, mutfak bezleri, perdeler gibi çeşitli çamaşır grupları yer alır.


10. Soru

İyi bir yıkama suyunda bulunması gereken başlıca özellikler nelerdir?

Cevap

İyi bir yıkama suyunda bulunması gereken başlıca özellikler şunlardır:

 • Renksiz ve berrak,
 • Kokusuz,
 • Tortusuz,
 • Yumuşak,
 • Bikarbonat sertliği düşük,
 • 1 ppm’den fazla demir içermeyen,
 • 05 ppm’den fazla mangan içermeyen,
 • pH 7 civarında,
 • Bakteriyolojik açıdan temiz.

11. Soru

Silindir ütü ne işe yarar?

Cevap

Silindir ütüler büyük bir silindir etrafında bantlar yardımıyla çamaşırı döndürerek kırışıklıkları açmaktadır. İyi bir silindir ütü aynı zamanda çamaşırın tamamen kurumasını da sağlar. Çarşaf, nevresim, masa örtüsü, peçete gibi çamaşırlarda silindir ütü kullanılır.


12. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan terzilerin sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Terziler (Seamstress): Çamaşırhanedeki tamir, bakım işlerini yürüten, gerekli hallerde otelin kullandığı çamaşırları (çarşaf, masa örtüsü) ve personel üniformalarını diken personeldir.


13. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan çamaşırhane şefinin sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Çamaşırhane Şefi (Linen Roomkeeper): Kat hizmetleri yöneticisine bağlı olarak, tüm çamaşırhane işlerini yönetmekten sorumludur.


14. Soru

Çamaşırların temiz, hijyenik ve estetik olması ve bunun çamaşırın kullanım ömrü boyunca sürdürülmesi otelin hangi bölümünün sorumluluğundadır?

Cevap

Çamaşır temizliği, müşterilerin önem verdiği başlıca konular arasında yer alır. Çamaşırların temiz, hijyenik ve estetik olması ve bunun çamaşırın kullanım ömrü boyunca sürdürülmesi çamaşırhanenin sorumluluğundadır.


15. Soru

Çamaşırhane hizmetinin ne gibi sorunlara neden olur?

Cevap

Çamaşırhane hizmetinin yetersizliği iş gücü kayıpları, gereksiz enerji tüketimi, çamaşırların hızla yıpranması ve ekipman arızları gibi önemli sorunlara neden olur.


16. Soru

Çamaşırhanenin iyi bir performans göstermesi için öncelikle ne yapılması gerekir?

Cevap

Çamaşırhanenin iyi bir performans göstermesi için önce kaliteli çamaşırların satın alınmış olması gerekir. Benzer şekilde ekipman ve kimyasallarda da doğru seçim ve kullanım son derece önemlidir. Çamaşırhanede iyi bir kontrol sistemi oluşturulmalı, envanter ve yıkama sonuçları sürekli kontrol edilmelidir.


17. Soru

Çamaşırhane ne durumda gelir getiren bölümlerden birisi haline gelir?

Cevap

Müşterilere çamaşır yıkama hizmeti verildiğinde ya da bazı otellerde olduğu gibi, başka otellere vb. çamaşır temizlik hizmeti verilmesi halinde çamaşırhane, otelin gelir getiren bölümlerinden biri haline gelir.


18. Soru

Çamaşırhane genellikle nereye bağlı olarak faaliyet gösterir?

Cevap

Çamaşırların yıkanıp temizlendiği, kurutulduğu, ütülendiği, stoklandığı, alınıp verildiği, bakım ve onarımının yapıldığı çamaşırhane genellikle kat hizmetlerine bağlı olarak faaliyet gösterir.


19. Soru

Otel işletmelerinde kullanılan çamaşırların çeşitliliği ve sayısı neye bağlı olarak farklılık gösterir?

Cevap

Otel işletmelerinde kullanılan çamaşırların çeşitliliği ve sayısı otelde yer alan yatak, restoran, hamam vs. gibi hizmet alanlarının sayısı ve özellikleri, benimsenen hizmet politikası, çamaşırhaneyle ilgili temel yaklaşım ve teknik özelliklere bağlı olarak farklılık gösterir.


20. Soru

Otellerde çamaşırların istendiği zaman kullanıma hazır olması ne için önemlidir?

Cevap

Otellerde çamaşırların istendiği zaman kullanıma hazır olması, hizmet sürecinin kesintisiz devam etmesi açısından son derece önemlidir. Çamaşır stokunun fazla olması kadar, düzenli envanter kontrolüne de önem verilmelidir. Bu şekilde hasar ve kayıplar azaltılarak çamaşırların kullanım ömrü boyunca kalitesini koruması mümkündür. Çamaşırların hizmet alanlarında doğru kullanımı ve taşınmasıyla ilgili olarak kat, restoran ve çamaşırhane görevlilerinin bilinçlendirilmesine de dikkat edilmelidir.


21. Soru

‘’Par sayısı’’ nedir?

Cevap

Çamaşır sayısının belirlenmesinde, otelin tam kapasitesi üzerinden hesaplama yapılır. Oteli tam kapasite olarak donatacak sayı par sayısı olarak adlandırılır.


22. Soru

Yünün özellikleri nelerdir?

Cevap

Yünün başlıca özellikleri şunlardır:

 • Dayanıksızdır, ıslak haldeyken daha da zayıflar.
 • Oldukça emicidir, yavaş kurur.
 • Esnektir, kolay kırışmaz, yumuşaktır. Kötü cins yün ise sert olur.
 • Çok kolay kir tutmamakla birlikte, kokuyu tutar. Üzerindeki kirler, tamamen temizlenmediği takdirde yünde koku bırakır. Yıkanabilir yünler sık ve düşük su sıcaklığında yıkanmalı, diğerleri kuru temizleme ile temizlenmelidir. Yün elyafının yıkanmasına özen gösterilmelidir. Non-iyonik deterjan ya da şampuan kullanılmalıdır. Isı ve nem ile yumuşayan yünlüler ıslak haldeyken sıkılmamalıdır.
 • Yün ve yün karışımlı elyaflar yıkama sonrasında çekme yapabilir.
 • Alkalilerden, özellikle klorlu ağartıcıdan, zarar görür. Asit ise, zarar vermez.
 • Serilerek kurutulmalıdır.

23. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan taşıyıcıların sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Taşıyıcılar (Valet): Müşteri odaları ile çamaşırhane arasında kirli takım ve müşteri çamaşırları transferlerini yapan personeldir.


24. Soru

Yıkama sonucunda çamaşırların hangi özellikleri taşıması beklenir?

Cevap

 • Yıkama sonucunda çamaşırların şu özellikleri taşıması beklenir:
 • Temiz ve lekesiz görünümlü,
 • Beyazlar parlak, renkliler solmamış,
 • Hoş kokulu ve yumuşak,
 • Sağlık açısından güvenli,
 • Yırtık, sökük, delinme, çekme, elyaf zayıflaması gibi mekanik hasar görmemiş,
 • Sertleşme, sararma, grileşme olmamış.

25. Soru

Ne tür çamaşırlar ayrı bir önem taşımaktadır?

Cevap

Müşterilerin otellerde en çok önem verdikleri konuların başında genellikle temizliğin geldiği bilinmektedir. Bu açıdan, özellikle kişisel temasın olduğu havlu, çarşaf gibi çamaşırların ayrı bir önem taşıdığı söylenebilir.


26. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan yıkayıcıların sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Yıkayıcılar (Washers): Çamaşırhanedeki tüm yıkama ve sıkma makinelerini kullanabilen, yıkama aşamasından ütüleme aşamasına kadar sorumlu personeldir.


27. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan markalayıcıların sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Markalayıcılar: Müşteri çamaşırlarının temizliği ile ilgilenen ve markalama yapan personeldir.


28. Soru

Çamaşırhane ekipmanı kapasitesi ve sayısı neye göre belirlenir?

Cevap

Çamaşırhane ekipmanı seçilirken işletmenin ihtiyacına göre yük analizleri yapılmalı ve ihtiyaç duyulan makine kapasitesi ve sayısı belirlenmelidir.


29. Soru

Çamaşır temizliğinde kullanılan başlıca kimyasallar nelerdir?

Cevap

Çamaşır temizliğinin bir diğer önemli bileşeni olan kimyasallar arasında başlıca deterjanlar, ağartıcılar, yumuşatıcılar ve yardımcı maddeler sayılabilir.


30. Soru

Otellerde genellikle çamaşırhaneler fiziksel açıdan nasıl planlanmalıdır?

Cevap

Otellerde genellikle fiziksel açıdan ihmal edildiği görülen çamaşırhane için yeterli genişlikte alan ayrılmış olmalıdır. Çamaşırhane alanı için otelin büyüklüğüne göre yatak başına ortalama % 0,30m2 civarında alan ayrılmalıdır. Bu alanın % 60’ı yıkama, %40’ı ise kurutma, katlama, ütü, bakım, sayım gibi işlemler için ayrılmalıdır. Otomatik makinelerin olduğu çamaşırhanelerde saatte 25 kg. yıkama için 2, otomatik olmayan makinelerin olması halinde saatte 25 kg. yıkama için 3 kişi oranına dayanarak iş gücü planlaması yapılmalıdır.


31. Soru

Çamaşırhanelerde yararlanılan ekipman türleri neye göre değişir?

Cevap

Çamaşırhanelerde yararlanılan ekipman türleri, çamaşırhanenin büyüklüğüne ve hizmet özelliklerine göre değişir. Otel işletmelerinde yararlanılan başlıca çamaşırhane ekipmanı arasında yıkama makinesi, kurutma makinesi, ütüler ve yardımcı araç-gereçler sayılabilir.


32. Soru

100 twin bed odalı (100×2=200 yatak) bir otel işletmesinde 3 par sayısına göre, bazı çamaşırlar için bulundurulması gereken en az çamaşır sayısı nasıl hesaplanır?

Cevap

100 twin bed odalı (100×2=200 yatak) bir otel işletmesinde 3 par sayısına göre, bazı çamaşırlar için bulundurulması gereken en az çamaşır sayısı şu şekilde hesaplanır:

Çarşaf: 200 x 3 = 600 (yatak başına bir adet)

Nevresim: 200 x 3 = 600

Banyo havlusu: 200 x 3 = 600

El havlusu: 200 x 3 = 600

Ayak havlusu: 100 x 3 = 300 (oda başına bir adet)


33. Soru

Çamaşırhane hizmetlerinin kaliteli şekilde yürütülmesi için dikkate alınması gereken temel konular nelerdir?

Cevap

Çamaşırhane hizmetlerinin kaliteli şekilde yürütülmesi için dikkate alınması gereken temel konular bulunmaktadır. İzleyen kısımlarda detaylı olarak açıklanan bu konular çamaşırların kaliteli elyaftan seçilmesi, ekipman ve kimyasalların doğru seçilmesi ve kullanılması, su kalitesinin sağlanması, uygun temizlik yöntemlerinin belirlenmesi, yıkama sonuçlarının kontrol edilmesi ve çalışanların yeterli iş bilgi ve becerilere sahip olmasıdır.


34. Soru

Su yıkamada neden önemlidir?

Cevap

Su, en önemli yıkama bileşenidir. Su elyafı ve kiri yumuşatır, kiri çözer, deterjanı çözer, kiri yüzeyden ayırıp askıda tutarak tekrar elyafa işlemesini önler, ısı taşıyıcı işlevi vardır, tambur dönerken mekanik kuvvetin oluşmasını destekler ve yıkama sonrasında kimyasalların yüzeyden uzaklaştırılmasını sağlar. Yıkama suyunun bu işlevleri sağlama gücü, kalitesi ile doğru orantılıdır. Su kalitesinin yetersiz olmasının başlıca olumsuzluğu çamaşırlarda önemli hasarlara ve makinelerde kireç birikimine neden olmasıdır.


35. Soru

Ağır kirlilerin temizlenmesinde hangi yöntem tercih edilmelidir?

Cevap

Ağır kirlilerde uzun süreyle yıkama yerine, sulu çözeltide bekletme tercih edilmelidir.


36. Soru

Yıkama makineleri hakkında bilgi veriniz.

Cevap

Çamaşırhanelerde endüstriyel yıkama makineleri kullanılır. Yükleme kapasiteleri 10 ile 500 kg arasında değişen türleri vardır. Yıkama makinelerinin çoğu sıkma işlemini de yapar. Çamaşırların kuruma süresinin azalması açısından sıkma gücü önemlidir. Örneğin, iyi bir sıkmanın ardından çarşaflar doğrudan silindir ütüye aktarılabilir. Farklı kumaş türlerine göre, farklı sıkma devirlerinin olması gerekir. Gelişmiş yıkama makinelerinde bulunan otomatik kimyasal dozajlama sistemi standart dozajlama sağlarken, çalışanların iş yükünü de azaltmaktadır. Büyük miktarda çamaşır yıkama ihtiyacının karşılanması amacıyla tünel yıkayıcılardan yararlanılabilir. Tünel yıkayıcılarda çamaşırlar farklı işlemler için farklı tamburlara taşındığından, büyük miktarda çamaşır daha kısa sürede yıkanabilirken, yıkama maliyetleri de daha az olmaktadır. Mikroişlemcili yıkama makinelerinde ise daha hassas yıkama ayarlarının oluşturulması mümkündür.


37. Soru

Makine yük analizleri ne şekilde yapılır?

Cevap

Makine yük analizleri şu şekilde hesaplanır:

Toplam Yatak Sayısı B

Yatak Haftalık Değişim Sayısı F

Yatak Başına Toplam Yük Ağırlığı (kg) K

Otel Ortalama Doluluk Oranı P

İlave Yük Yoğunluk Oranı S

Personel Çamaşır Yükü T

Makine Kullanım Verimi Oranı (? % 85) N

Haftalık Çalışma Süresi (saat) H

Yıkama Kapasitesi Q

Q = B X F X K X P X (1 + S) X (1 + T) / N X H


38. Soru

Otel işletmelerinde ne için envanter oluşturulmalıdır?

Cevap

Otel işletmelerinde çamaşırların sayı ve kalite olarak kontrolünü yürütebilmek için envanter oluşturulmalıdır.


39. Soru

Yıkama makineleri saatte toplam 66 kg. yıkama yapacak kapasitede olacak şekilde, diğer makineler için ihtiyaç duyulan kapasite nasıl belirlenir?

Cevap

Yıkama makineleri saatte toplam 66 kg. yıkama yapacak kapasitede olacak şekilde, diğer makineler için ihtiyaç duyulan kapasite şu şekilde belirlenir:

 • Silindir ütü: Q değerinin %55’i (66 x 0,55=36,3 kg/saat)
 • Kurutma makinesi kapasitesi: Q değerinin % 50’si (33 kg/saat)
 • Pres ütü kapasitesi: Q değerinin % 15’i (9,9 kg/saat)
 • Kuru temizleme makinesi: Q değerinin yaklaşık %20’si (13,2 kg/saat).

40. Soru

Çamaşırhanelerde ne tür yardımcı araç ve gereçler kullanılır?

Cevap

Çamaşırhanelerde temel ekipmanın yanı sıra, çok sayıda yardımcı araç-gereçten yararlanılır. Küçük temizlik işlemleri için evsel temizlik araçları ya da dikiş-onarım için dikiş araçlarına yer verilebilirken, çamaşırhaneye özgü başlıca yardımcı araçlar arasında markalama makinesi, leke çıkarma araçları ve taşıma arabaları sayılabilir.


41. Soru

 Yıkama kimyasalları nelerdir ve neden önemlidir?

Cevap

Çamaşır temizliğinin bir diğer önemli bileşeni olan kimyasallar arasında başlıca deterjanlar, ağartıcılar, yumuşatıcılar ve yardımcı maddeler sayılabilir. Çamaşır temizliği temelde kimyasal bir işlem olduğundan, yıkama kimyasallarının türü ve kullanımıyla ilgili bilgiler önemlidir. Çamaşır temizliğinde önce pH değerinin önemi kavranmalıdır. Kirlerin çoğu asidik özellik gösterdiğinden, çamaşır yıkama genellikle yüksek alkali ortamda gerçekleşir.


42. Soru

Çamaşırların gruplandırılması neden önemlidir ve neler yapılmalıdır?

Cevap

Gruplandırma, çamaşırhane yükünü arttırsa da, temizlik kalitesi açısından önemlidir. Bu amaçla çamaşırhanede yeterli alan ayrılmış olmalıdır. Çamaşırlar odalar, restoranlar gibi başlıca kullanım alanlarına göre ayrılmış olarak gelse de kumaş türüne, leke derecesine, kirlilik türüne ve varsa renklerine göre ayrılmalıdır. Çamaşır yıkamayı kolaylaştırmak açısından genelde, belli bir alanda aynı tür kumaşlar seçilir. Çamaşırların mutlaka yatak takımları, havlular, restoran takımları gibi kullanım alanlarına göre ayrılması önerilir. Bu gruplar içinde lekeli ya da ağır kirliler varsa bunlar ayrılarak gerekli uygulamalar yapılmalıdır.


43. Soru

Markalama makinesi ne işe yarar?

Cevap

Markalama makinesi, müşteri çamaşır hizmeti verilen otellerde müşteri bilgisinin (oda, fatura no vs.) kodlanması amacıyla kullanılır. Bu amaçla, müşteri çamaşırına geçici etiketleme yapılır.


44. Soru

Ağartıcılar kaça ayrılır ve özellikleri nelerdir?

Cevap

Ağartıcılar klorlu ve oksijenli olmak üzere ikiye ayrılır:

 • Oksijenli ağartıcılar: En bilinen türü hidrojen peroksit ve sodyum perborat’tır. Yüksek su sıcaklığında (60-80 ºC  etkilidir. Ana yıkama ile birlikte uygulanabildiğinden pamuklu gibi kumaşlarda kullanılabilir.
 • Klorlu ağartıcılar: Sodyum hipoklorit ya da bilinen adıyla çamaşır suyu en yaygın türüdür. Klorlu ağartıcılar yüksek su sıcaklığında ve diğer deterjanlarla birlikte uygulandığında çamaşır için olduğu kadar buharı da insan sağlığı için zararlıdır. Sadece düşük (20 ºC) su sıcaklığında ve tek başına uygulanmalı ve çok iyi durulanmalıdır.

45. Soru

Çamaşırhane nedir, hangi birime bağlı olarak faaliyet gösterir?

Cevap

Çamaşırların yıkanıp temizlendiği, kurutulduğu, ütülendiği, stoklandığı, alınıp verildiği, bakım ve onarımının yapıldığı çamaşırhane genellikle kat hizmetlerine bağlı olarak faaliyet gösterir.


46. Soru

Çamaşırhanelerde ne tür ütüler kullanılır?

Cevap

Çamaşırhanede yapılan işlemlere göre çeşitli ütü ve pres türlerinden yararlanılır. Bunlar arasında silindir, pres, manken ve el ütüsü ile kol-yaka-manşet presi vb. sayılabilir. Çok kırışık çamaşırların açılması için kullanılan buhar presi de bu kapsamda ele alınabilir.


47. Soru

Verimlilik nedir?

Cevap

Verimlilik, aynı sonuçlara daha az girdi ile ulaşmak olarak tanımlanır. Bir başka ifadeyle daha az kaynak kullanarak en iyi sonuca ulaşma çabası olarak düşünülebilir.


48. Soru

Başlıca çamaşırhane ekipmanları nelerdir?

Cevap

Çamaşırhanelerde yararlanılan ekipman türleri, çamaşırhanenin büyüklüğüne ve hizmet özelliklerine göre değişir. Otel işletmelerinde yararlanılan başlıca çamaşırhane ekipmanı arasında yıkama makinesi, kurutma makinesi, ütüler ve yardımcı araç-gereçler sayılabilir. 


49. Soru

Deterjan seçimi ve miktarının belirlenmesinde hangi unsurlar dikkate alınır?

Cevap

Deterjan seçimi ve miktarının belirlenmesinde su sertliği, su sıcaklığı, ağartma özelliği, elyaf türü ve kir türü dikkate alınmalıdır.


50. Soru

Ütülemede nelere dikkat edilmelidir?

Cevap

Ütülenecek çamaşırlarda kimyasal kalıntıların olmadığından emin olunmalıdır. Özellikle deterjanın neden olduğu alkali kalıntıları çamaşırların sararmasına neden olmaktadır. Ayrıca, çamaşırın daha iyi şekil alması ve daha hızlı ütüleme için çamaşırların hafif nemli olması önerilir. Bu amaçla buhar kabinlerinden yararlanılabilir. Ütü işlemi çok zaman alıcı olması, aktif çalışma gerektirmesi ve yüksek enerji maliyeti nedeniyle sadece gerekli çamaşırların ütülenmesine dikkat edilmelidir.


51. Soru

Keten elyafının özellikleri nelerdir?

Cevap

Keten elyafının özellikleri şunlardır:

 • Emicidir, pamuğa oranla daha çabuk kurur.
 • Esnek değildir, çok çabuk ve fazla miktarda kırışır, ütüsü zordur.
 • Pamuklular kadar tüylü olmadığından daha uzun süre temiz kalır, üzerindeki lekeler kolayca çıkarılır.
 • Üzerindeki kirleri kolay bırakır, yıkanması kolaydır ve elyaf yıkandıkça yumuşar. Ütüsü zordur; elyaf tamamen nemli haldeyken veya buharlı ütü ile ütülenmelidir.
 • Genellikle fazla çekme yapmaz, yıkandıkça yumuşar.
 • Alkalilere karşı oldukça dayanıklıdır, asitlerden zarar görür.

52. Soru

Çamaşır temizliğinde kullanılacak yöntemin belirlenmesinde ne temel alınır?

Cevap

Çamaşır temizliğinde kullanılacak yöntemin belirlenmesinde, çamaşırların kumaş yapısı temel alınır.


53. Soru

Yatak sayısı 200 (B), haftalık ortalama değişim sayısı (4), çamaşırların kuru ağırlığına göre yatak başına toplam yük ağırlığı (3,5 kg), ortalama doluluk oranı %80, ilave yük oranı %5, personel yükü %15, makineler %85 verimlilikte çalışmakta, haftalık çalışma süresi 48 saat olan bir otelin çamaşırhanesinde ihtiyaç duyulan yıkama kapasitesi nasıl hesaplanır?

Cevap

Yatak sayısı 200 (B), haftalık ortalama değişim sayısı (4), çamaşırların kuru ağırlığına göre yatak başına toplam yük ağırlığı (3,5 kg), ortalama doluluk oranı %80, ilave yük oranı %5, personel yükü %15, makineler %85 verimlilikte çalışmakta, haftalık çalışma süresi 48 saat olan bir otelin çamaşırhanesinde ihtiyaç duyulan yıkama kapasitesi:

Q=200 x 4 x 3,5 x 0,80 x (1+0,05) x (1+0,15) / 0,85 x 48

Q=66 kg/saat olarak bulunur.

Buna göre, yıkama makineleri saatte toplam 66 kg. yıkama yapacak kapasitede olmalıdır.


54. Soru

Çamaşırhanelerde su kalitesi neden önemlidir?

Cevap

Su kalitesinin yetersiz olmasının başlıca olumsuzluğu çamaşırlarda önemli hasarlara ve makinelerde kireç birikimine neden olmasıdır. Ayrıca, sudan kaynaklı temizlik yetersizliğini önlemek için kimyasalların dozajının arttırılması, daha fazla yıkama ya da su sıcaklığının arttırarak enerji tüketiminin arttırılması da önemli kayıplara yol açmaktadır.


55. Soru

Bir çamaşırhane başlıca hangi kısımlardan oluşur?

Cevap

Bir çamaşırhane başlıca şu kısımlardan oluşur: Kirli sayım ve kayıt, Tamir-bakım, Yıkama-sıkma, Kurutma-ütüleme, Kuru temizleme, Temiz çamaşır depolama.


56. Soru

Çamaşırhanenin sorumlu olduğu konular nelerdir?

Cevap

Çamaşırların temiz, hijyenik ve estetik olması ve bunun çamaşırın kullanım ömrü boyunca sürdürülmesi çamaşırhanenin sorumluluğundadır.


57. Soru

Ağartıcı türleri kaça ayrılır?  

Cevap

Ağartıcılar klorlu ve oksijenli olmak üzere ikiye ayrılırlar.


58. Soru

Çamaşırhane faaliyetlerindeki maliyetlerinin dağılımı nasıldır?

Cevap

Çamaşırhane faaliyetlerinin maliyetlerinde genellikle en büyük maliyeti işgücü oluşturur, bunu çamaşırların yenilenmesi, enerji, kimyasal ve diğer maliyetler izler.


59. Soru

Çamaşırların çamaşırhaneye ulaştırılmasından sonra sırasıyla hangi işlemler izlenir?

Cevap

Çamaşırların çamaşırhaneye ulaştırılmasından sonra sırasıyla şu işlemler izlenir: Çamaşırların gruplandırılması, çamaşırların yıkanması, çamaşırların kurutulması ve ütülenmesi, çamaşırların katlanması ve depolanması.


60. Soru

Otel işletmelerinde yatak takımı ve havlularda hangi kumaş yapısı tercih edilmektedir?

Cevap

Otel işletmelerinde temizleme kolaylığı açısından yatak takımlarının %100 pamuklu ya da pamuk/polyester karışımlı, havluların ise %100 pamuklu olması tercih edilmektedir.


61. Soru

Çamaşır yıkamada kullanılan yardımcı yıkama maddeleri nelerdir?

Cevap

Çamaşır yıkamada kullanılan deterjandaki miktarların yetersiz olması halinde, yardımcı maddelerden yararlanılabilir. Bunlar arasında yağ çözücü, alkali güçlendirici, kireç çözücü sayılabilir.


62. Soru

Çamaşırhanelerde çevre duyarlılığı açısından ne tür önlemler alınabilir?

Cevap

Çevre duyarlığını destekleyici önlemlerin başında gereksiz kimyasal ve enerji kullanımının önlenmesi gelir. Su ve elektrik tüketiminin azaltılması, yanlış uygulamalar sonucu çamaşırların ve ekipmanın beklenen ömründen önce eskimesine bağlı sarfiyat da çevre duyarlığı açısından önemlidir. Kimyasal seçiminde doğada biyolojik olarak çözülebilen, uluslararası standartlara sahip, geri dönüşümlü ambalajı olan, çevresel zararı en az olan, daha düşük ısıda ve düşük su seviyesinde etkili ürünler tercih edilebilir. Çamaşırda kullanılan klorlu ağartıcılar çevre açısından zararlı olduğu kadar, elyafın daha hızlı yıpranmasına da neden olmaktadır. Bunun yerine ozonlu ağartma sistemlerinden yararlanılabilir. Çamaşırhanede su tüketiminin azaltılması için doğru yıkama yöntemi ve su seviyesi saptanmalıdır. Yıkamayla ilgili olası hatalar önlenerek, işlemin tekrarlanması önlenmelidir. Su geri dönüşüm sistemlerinden yararlanarak atık suların azaltılması da mümkündür. Çamaşırhanede genel bir yaklaşım olarak atık azaltma politikası benimsenmelidir. Müşterilerin, oda takımlarını günlük yerine daha uzun süreyle değişimi tercih etmelerine yönelik özendirici uyarılar da verimliliğin arttırılmasına katkı sağlar.


63. Soru

Çamaşırhane işlemlerinin en iyi şekilde yürütülmesi için neler gereklidir?

Cevap

Çamaşırhane işlemlerinin en iyi şekilde yürütülmesi için, fiziksel planlamada kirli çamaşırların ulaştırıldığı alandan başlayarak, temiz ve katlanmış çamaşır raflarına doğru uygun bir iş akışının olması sağlanmalıdır. İş akışına dayalı planlama, hem işlemlerin kesintisiz şekilde devam etmesi hem de çalışan verimliliği açısından da gereklidir.


64. Soru

Çamaşırhanelerde verimlilik neden önemlidir?

Cevap

Çamaşırhane maliyetleri arasında ilk sırada yer alan iş gücünün verimi aynı zamanda genel verimliliği etkilemesi açısından önemlidir. Çamaşırhane, ev türü çamaşır temizliği yaklaşımından farklı bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle çalışanların gerekli bilgi ve becerilere sahip olması sağlanmalı ve düzenli eğitimler verilmelidir. Çamaşırhanede verimliliğin ve çevreye duyarlığın geliştirilmesi ve önlemler alınması için çalışanlar teşvik edilmelidir.


65. Soru

Otel işletmelerinin faaliyetleri sırasında kullandıkları kumaş malzemeleri nelerdir?

Cevap

Otel işletmelerinin faaliyetleri sırasında çok çeşitli kumaş malzeme kullanılır. Bunlar arasında doğrudan müşteri kullanımına sunulan havlular, çarşaflar, restoran takımları gibi çamaşırların yanı sıra üniformalar, mutfak bezleri, perdeler gibi çeşitli çamaşır grupları yer alır.


66. Soru

Başlıca çamaşırhane çalışanları kimlerdir?

Cevap

Otelin büyüklüğü ve hizmet türüne bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte, çamaşırhanelerde yer alan başlıca çalışanlar şunlardır: Çamaşırhane Şefi (Linen Roomkeeper), Yıkayıcılar (Washers), Markalayıcılar, Taşıyıcılar (Valet), Terziler (Seamstress).


67. Soru

Çamaşırlarda ‘’beklenen kullanım ömrü’’ neyi gösterir, nasıl ölçülür?

Cevap

Çamaşırlarda beklenen kullanım ömrü, çamaşırların kaliteli şekilde ne kadar süreyle kullanılması gerektiğini gösterir. Beklenen kullanım ömrü, çamaşırların yıkama sayısı ile ölçülür.


1. Soru

Otel işletmelerinde ne tür çamaşırlar kullanılır?

Cevap

Otel işletmelerinde sunulan hizmetler sırasında havlu, çarşaf, restoran takımları gibi çok sayıda çamaşır kullanılır.

2. Soru

Bir çamaşırhane başlıca hangi kısımlardan oluşmalıdır?

Cevap

 • Bir çamaşırhane başlıca şu kısımlardan oluşur:
 • Kirli sayım ve kayıt
 • Tamir-bakım
 • Yıkama-sıkma
 • Kurutma-ütüleme
 • Kuru temizleme
 • Temiz çamaşır depolama
3. Soru

Çamaşırhane planlamalarında neye göre karar verilir?

Cevap

Çamaşırhane yönetiminin başarısı öncelikle iyi bir planlamaya bağlıdır. Çamaşırhane planlamalarında otelin büyüklüğü, hizmet özellikleri, mali gücü ve ortalama doluluk oranı gibi etkenler dikkate alınarak karar verilir.

4. Soru

Beklenen kullanım ömrü ne ile ölçülür ve neyi gösterir?

Cevap

Çamaşırlarda beklenen kullanım ömrü, çamaşırların kaliteli şekilde ne kadar süreyle kullanılması gerektiğini gösterir. Beklenen kullanım ömrü, çamaşırların yıkama sayısı ile ölçülür. Lüks otel işletmelerinde çamaşırların yıkama sayısı daha fazlayken, ekonomik otellerde genelde daha azdır. Örneğin, yatak takımları ekonomik otellerde iki ya da üç günde bir değiştirilirken, lüks otellerde günlük olarak değiştirildiği görülür. Çevre bilincinin yaygınlık kazanmasıyla, lüks otellerde çamaşır yıkama sıklığının azaltılması amacıyla müşterileri özendirici uygulamalara rastlanmaktadır. Çamaşırların yıkanma sıklığı ne olursa olsun, beklenen kullanım ömrü toplam yıkama sayısı olarak dikkate alınır.

5. Soru

Pres ütülerin özellikleri nelerdir?

Cevap

Pres, manken ve el ütüsü ise daha çok üniforma ve müşteri çamaşırlarında kullanılır. Çamaşır katlama ve sayma özelliği bulunan silindir ütüler harcanan zamanı ve iş yükünü büyük oranda azalttığından tercih edilebilir. Ütüde katlama işlevi yoksa katlama makinesinden yararlanılabilir ya da elde katlama yapılabilir.

6. Soru

Bazı kalitesi yüksek çamaşır türlerinin en yüksek yıkama sayıları nedir?

Cevap

Bazı kalitesi yüksek çamaşır türlerinin en yüksek yıkama sayıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çarşaf-nevresim: 400
 • Yastık kılıfı: 450 Havlu-bornoz: 300
 • Masa örtüsü: 500
 • Peçete: 150
7. Soru

Pamuk ya da pamuk karışımlı çamaşırların özellikleri nelerdir?

Cevap

 • Otel çamaşırlarının büyük kısmı pamuk ya da pamuk karışımlıdır. Başlıca özellikleri şöyle sıralanabilir:
 • Kuruma süresi uzundur.
 • Pürüzlü yapısı nedeniyle kiri yüzeyinde tutar.
 • Yıkanmaya ve yüksek sıcaklığa oldukça dayanıklıdır. Yıkandığında çok fazla kırışsa da çabuk ütülenir. Nemli haldeyken ya da buharlı ütü ile ütülenmelidir.
 • Yaklaşık ilk 10 yıkamada toplamda %10 civarında çekme yapabilir.
 • Ağartma işlemine dayanıklıdır. Sulandırılmadan kullanılan ağartıcılar zarar verir.
 • Alkalilere karşı dayanıklıdır, fakat asitler pamuklulara kolayca zarar verir. Asitli leke oluştuğunda en kısa sürede soğuk suyla yıkanmalıdır.
 • Boyalı ise, rengini kolay atmaz.
8. Soru

Kurutmalı makineler hakkında bilgi veriniz.

Cevap

Kurutma makineleri, suyu sıkılmış çamaşırları sıcak hava verilen tamburda döndürerek kurutan makinelerdir. Genellikle havlu takımları ve müşteri çamaşırlarının kurutulmasında kullanılır. Kurutma makinelerinin kapasitesi 6-250 kg arasında değişmektedir. Kurutma zamanı, yıkama zamanından uzun olduğundan kurutma makinesinin kapasitesinin mümkün olduğunca fazla olması önerilir. Mikroişlemcili kurutma makineleri, farklı kumaş özelliklerine göre farklı kurutma seçenekleri ve kırışıklık önleme imkanı sunarken, nemi algılayarak kurutmayı tamamlama özelliği de enerji maliyetini azaltmaktadır. Kurutma makineleriyle ilgili başlıca sorun, kurutmadan kaynaklı çamaşır havlarının makinede ya da çamaşırhanede uçuşmasıdır. Bunu önlemek için makinenin filtresi gün boyunca sürekli kontrol edilmelidir.

9. Soru

Otel işletmelerinin faaliyetleri sırasında ne tür çamaşır grupları kullanırlar?

Cevap

Otel işletmelerinin faaliyetleri sırasında çok çeşitli kumaş malzeme kullanılır. Bunlar arasında doğrudan müşteri kullanımına sunulan havlular, çarşaflar, restoran takımları gibi çamaşırların yanı sıra üniformalar, mutfak bezleri, perdeler gibi çeşitli çamaşır grupları yer alır.

10. Soru

İyi bir yıkama suyunda bulunması gereken başlıca özellikler nelerdir?

Cevap

İyi bir yıkama suyunda bulunması gereken başlıca özellikler şunlardır:

 • Renksiz ve berrak,
 • Kokusuz,
 • Tortusuz,
 • Yumuşak,
 • Bikarbonat sertliği düşük,
 • 1 ppm’den fazla demir içermeyen,
 • 05 ppm’den fazla mangan içermeyen,
 • pH 7 civarında,
 • Bakteriyolojik açıdan temiz.
11. Soru

Silindir ütü ne işe yarar?

Cevap

Silindir ütüler büyük bir silindir etrafında bantlar yardımıyla çamaşırı döndürerek kırışıklıkları açmaktadır. İyi bir silindir ütü aynı zamanda çamaşırın tamamen kurumasını da sağlar. Çarşaf, nevresim, masa örtüsü, peçete gibi çamaşırlarda silindir ütü kullanılır.

12. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan terzilerin sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Terziler (Seamstress): Çamaşırhanedeki tamir, bakım işlerini yürüten, gerekli hallerde otelin kullandığı çamaşırları (çarşaf, masa örtüsü) ve personel üniformalarını diken personeldir.

13. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan çamaşırhane şefinin sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Çamaşırhane Şefi (Linen Roomkeeper): Kat hizmetleri yöneticisine bağlı olarak, tüm çamaşırhane işlerini yönetmekten sorumludur.

14. Soru

Çamaşırların temiz, hijyenik ve estetik olması ve bunun çamaşırın kullanım ömrü boyunca sürdürülmesi otelin hangi bölümünün sorumluluğundadır?

Cevap

Çamaşır temizliği, müşterilerin önem verdiği başlıca konular arasında yer alır. Çamaşırların temiz, hijyenik ve estetik olması ve bunun çamaşırın kullanım ömrü boyunca sürdürülmesi çamaşırhanenin sorumluluğundadır.

15. Soru

Çamaşırhane hizmetinin ne gibi sorunlara neden olur?

Cevap

Çamaşırhane hizmetinin yetersizliği iş gücü kayıpları, gereksiz enerji tüketimi, çamaşırların hızla yıpranması ve ekipman arızları gibi önemli sorunlara neden olur.

16. Soru

Çamaşırhanenin iyi bir performans göstermesi için öncelikle ne yapılması gerekir?

Cevap

Çamaşırhanenin iyi bir performans göstermesi için önce kaliteli çamaşırların satın alınmış olması gerekir. Benzer şekilde ekipman ve kimyasallarda da doğru seçim ve kullanım son derece önemlidir. Çamaşırhanede iyi bir kontrol sistemi oluşturulmalı, envanter ve yıkama sonuçları sürekli kontrol edilmelidir.

17. Soru

Çamaşırhane ne durumda gelir getiren bölümlerden birisi haline gelir?

Cevap

Müşterilere çamaşır yıkama hizmeti verildiğinde ya da bazı otellerde olduğu gibi, başka otellere vb. çamaşır temizlik hizmeti verilmesi halinde çamaşırhane, otelin gelir getiren bölümlerinden biri haline gelir.

18. Soru

Çamaşırhane genellikle nereye bağlı olarak faaliyet gösterir?

Cevap

Çamaşırların yıkanıp temizlendiği, kurutulduğu, ütülendiği, stoklandığı, alınıp verildiği, bakım ve onarımının yapıldığı çamaşırhane genellikle kat hizmetlerine bağlı olarak faaliyet gösterir.

19. Soru

Otel işletmelerinde kullanılan çamaşırların çeşitliliği ve sayısı neye bağlı olarak farklılık gösterir?

Cevap

Otel işletmelerinde kullanılan çamaşırların çeşitliliği ve sayısı otelde yer alan yatak, restoran, hamam vs. gibi hizmet alanlarının sayısı ve özellikleri, benimsenen hizmet politikası, çamaşırhaneyle ilgili temel yaklaşım ve teknik özelliklere bağlı olarak farklılık gösterir.

20. Soru

Otellerde çamaşırların istendiği zaman kullanıma hazır olması ne için önemlidir?

Cevap

Otellerde çamaşırların istendiği zaman kullanıma hazır olması, hizmet sürecinin kesintisiz devam etmesi açısından son derece önemlidir. Çamaşır stokunun fazla olması kadar, düzenli envanter kontrolüne de önem verilmelidir. Bu şekilde hasar ve kayıplar azaltılarak çamaşırların kullanım ömrü boyunca kalitesini koruması mümkündür. Çamaşırların hizmet alanlarında doğru kullanımı ve taşınmasıyla ilgili olarak kat, restoran ve çamaşırhane görevlilerinin bilinçlendirilmesine de dikkat edilmelidir.

21. Soru

‘’Par sayısı’’ nedir?

Cevap

Çamaşır sayısının belirlenmesinde, otelin tam kapasitesi üzerinden hesaplama yapılır. Oteli tam kapasite olarak donatacak sayı par sayısı olarak adlandırılır.

22. Soru

Yünün özellikleri nelerdir?

Cevap

Yünün başlıca özellikleri şunlardır:

 • Dayanıksızdır, ıslak haldeyken daha da zayıflar.
 • Oldukça emicidir, yavaş kurur.
 • Esnektir, kolay kırışmaz, yumuşaktır. Kötü cins yün ise sert olur.
 • Çok kolay kir tutmamakla birlikte, kokuyu tutar. Üzerindeki kirler, tamamen temizlenmediği takdirde yünde koku bırakır. Yıkanabilir yünler sık ve düşük su sıcaklığında yıkanmalı, diğerleri kuru temizleme ile temizlenmelidir. Yün elyafının yıkanmasına özen gösterilmelidir. Non-iyonik deterjan ya da şampuan kullanılmalıdır. Isı ve nem ile yumuşayan yünlüler ıslak haldeyken sıkılmamalıdır.
 • Yün ve yün karışımlı elyaflar yıkama sonrasında çekme yapabilir.
 • Alkalilerden, özellikle klorlu ağartıcıdan, zarar görür. Asit ise, zarar vermez.
 • Serilerek kurutulmalıdır.
23. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan taşıyıcıların sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Taşıyıcılar (Valet): Müşteri odaları ile çamaşırhane arasında kirli takım ve müşteri çamaşırları transferlerini yapan personeldir.

24. Soru

Yıkama sonucunda çamaşırların hangi özellikleri taşıması beklenir?

Cevap

 • Yıkama sonucunda çamaşırların şu özellikleri taşıması beklenir:
 • Temiz ve lekesiz görünümlü,
 • Beyazlar parlak, renkliler solmamış,
 • Hoş kokulu ve yumuşak,
 • Sağlık açısından güvenli,
 • Yırtık, sökük, delinme, çekme, elyaf zayıflaması gibi mekanik hasar görmemiş,
 • Sertleşme, sararma, grileşme olmamış.
25. Soru

Ne tür çamaşırlar ayrı bir önem taşımaktadır?

Cevap

Müşterilerin otellerde en çok önem verdikleri konuların başında genellikle temizliğin geldiği bilinmektedir. Bu açıdan, özellikle kişisel temasın olduğu havlu, çarşaf gibi çamaşırların ayrı bir önem taşıdığı söylenebilir.

26. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan yıkayıcıların sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Yıkayıcılar (Washers): Çamaşırhanedeki tüm yıkama ve sıkma makinelerini kullanabilen, yıkama aşamasından ütüleme aşamasına kadar sorumlu personeldir.

27. Soru

Çamaşırhanelerde yer alan markalayıcıların sorumlulukları nelerdir?

Cevap

Markalayıcılar: Müşteri çamaşırlarının temizliği ile ilgilenen ve markalama yapan personeldir.

28. Soru

Çamaşırhane ekipmanı kapasitesi ve sayısı neye göre belirlenir?

Cevap

Çamaşırhane ekipmanı seçilirken işletmenin ihtiyacına göre yük analizleri yapılmalı ve ihtiyaç duyulan makine kapasitesi ve sayısı belirlenmelidir.

29. Soru

Çamaşır temizliğinde kullanılan başlıca kimyasallar nelerdir?

Cevap

Çamaşır temizliğinin bir diğer önemli bileşeni olan kimyasallar arasında başlıca deterjanlar, ağartıcılar, yumuşatıcılar ve yardımcı maddeler sayılabilir.

30. Soru

Otellerde genellikle çamaşırhaneler fiziksel açıdan nasıl planlanmalıdır?

Cevap

Otellerde genellikle fiziksel açıdan ihmal edildiği görülen çamaşırhane için yeterli genişlikte alan ayrılmış olmalıdır. Çamaşırhane alanı için otelin büyüklüğüne göre yatak başına ortalama % 0,30m2 civarında alan ayrılmalıdır. Bu alanın % 60’ı yıkama, %40’ı ise kurutma, katlama, ütü, bakım, sayım gibi işlemler için ayrılmalıdır. Otomatik makinelerin olduğu çamaşırhanelerde saatte 25 kg. yıkama için 2, otomatik olmayan makinelerin olması halinde saatte 25 kg. yıkama için 3 kişi oranına dayanarak iş gücü planlaması yapılmalıdır.

31. Soru

Çamaşırhanelerde yararlanılan ekipman türleri neye göre değişir?

Cevap

Çamaşırhanelerde yararlanılan ekipman türleri, çamaşırhanenin büyüklüğüne ve hizmet özelliklerine göre değişir. Otel işletmelerinde yararlanılan başlıca çamaşırhane ekipmanı arasında yıkama makinesi, kurutma makinesi, ütüler ve yardımcı araç-gereçler sayılabilir.

32. Soru

100 twin bed odalı (100×2=200 yatak) bir otel işletmesinde 3 par sayısına göre, bazı çamaşırlar için bulundurulması gereken en az çamaşır sayısı nasıl hesaplanır?

Cevap

100 twin bed odalı (100×2=200 yatak) bir otel işletmesinde 3 par sayısına göre, bazı çamaşırlar için bulundurulması gereken en az çamaşır sayısı şu şekilde hesaplanır:

Çarşaf: 200 x 3 = 600 (yatak başına bir adet)

Nevresim: 200 x 3 = 600

Banyo havlusu: 200 x 3 = 600

El havlusu: 200 x 3 = 600

Ayak havlusu: 100 x 3 = 300 (oda başına bir adet)

33. Soru

Çamaşırhane hizmetlerinin kaliteli şekilde yürütülmesi için dikkate alınması gereken temel konular nelerdir?

Cevap

Çamaşırhane hizmetlerinin kaliteli şekilde yürütülmesi için dikkate alınması gereken temel konular bulunmaktadır. İzleyen kısımlarda detaylı olarak açıklanan bu konular çamaşırların kaliteli elyaftan seçilmesi, ekipman ve kimyasalların doğru seçilmesi ve kullanılması, su kalitesinin sağlanması, uygun temizlik yöntemlerinin belirlenmesi, yıkama sonuçlarının kontrol edilmesi ve çalışanların yeterli iş bilgi ve becerilere sahip olmasıdır.

34. Soru

Su yıkamada neden önemlidir?

Cevap

Su, en önemli yıkama bileşenidir. Su elyafı ve kiri yumuşatır, kiri çözer, deterjanı çözer, kiri yüzeyden ayırıp askıda tutarak tekrar elyafa işlemesini önler, ısı taşıyıcı işlevi vardır, tambur dönerken mekanik kuvvetin oluşmasını destekler ve yıkama sonrasında kimyasalların yüzeyden uzaklaştırılmasını sağlar. Yıkama suyunun bu işlevleri sağlama gücü, kalitesi ile doğru orantılıdır. Su kalitesinin yetersiz olmasının başlıca olumsuzluğu çamaşırlarda önemli hasarlara ve makinelerde kireç birikimine neden olmasıdır.

35. Soru

Ağır kirlilerin temizlenmesinde hangi yöntem tercih edilmelidir?

Cevap

Ağır kirlilerde uzun süreyle yıkama yerine, sulu çözeltide bekletme tercih edilmelidir.

36. Soru

Yıkama makineleri hakkında bilgi veriniz.

Cevap

Çamaşırhanelerde endüstriyel yıkama makineleri kullanılır. Yükleme kapasiteleri 10 ile 500 kg arasında değişen türleri vardır. Yıkama makinelerinin çoğu sıkma işlemini de yapar. Çamaşırların kuruma süresinin azalması açısından sıkma gücü önemlidir. Örneğin, iyi bir sıkmanın ardından çarşaflar doğrudan silindir ütüye aktarılabilir. Farklı kumaş türlerine göre, farklı sıkma devirlerinin olması gerekir. Gelişmiş yıkama makinelerinde bulunan otomatik kimyasal dozajlama sistemi standart dozajlama sağlarken, çalışanların iş yükünü de azaltmaktadır. Büyük miktarda çamaşır yıkama ihtiyacının karşılanması amacıyla tünel yıkayıcılardan yararlanılabilir. Tünel yıkayıcılarda çamaşırlar farklı işlemler için farklı tamburlara taşındığından, büyük miktarda çamaşır daha kısa sürede yıkanabilirken, yıkama maliyetleri de daha az olmaktadır. Mikroişlemcili yıkama makinelerinde ise daha hassas yıkama ayarlarının oluşturulması mümkündür.

37. Soru

Makine yük analizleri ne şekilde yapılır?

Cevap

Makine yük analizleri şu şekilde hesaplanır:

Toplam Yatak Sayısı B

Yatak Haftalık Değişim Sayısı F

Yatak Başına Toplam Yük Ağırlığı (kg) K

Otel Ortalama Doluluk Oranı P

İlave Yük Yoğunluk Oranı S

Personel Çamaşır Yükü T

Makine Kullanım Verimi Oranı (? % 85) N

Haftalık Çalışma Süresi (saat) H

Yıkama Kapasitesi Q

Q = B X F X K X P X (1 + S) X (1 + T) / N X H

38. Soru

Otel işletmelerinde ne için envanter oluşturulmalıdır?

Cevap

Otel işletmelerinde çamaşırların sayı ve kalite olarak kontrolünü yürütebilmek için envanter oluşturulmalıdır.

39. Soru

Yıkama makineleri saatte toplam 66 kg. yıkama yapacak kapasitede olacak şekilde, diğer makineler için ihtiyaç duyulan kapasite nasıl belirlenir?

Cevap

Yıkama makineleri saatte toplam 66 kg. yıkama yapacak kapasitede olacak şekilde, diğer makineler için ihtiyaç duyulan kapasite şu şekilde belirlenir:

 • Silindir ütü: Q değerinin %55’i (66 x 0,55=36,3 kg/saat)
 • Kurutma makinesi kapasitesi: Q değerinin % 50’si (33 kg/saat)
 • Pres ütü kapasitesi: Q değerinin % 15’i (9,9 kg/saat)
 • Kuru temizleme makinesi: Q değerinin yaklaşık %20’si (13,2 kg/saat).
40. Soru

Çamaşırhanelerde ne tür yardımcı araç ve gereçler kullanılır?

Cevap

Çamaşırhanelerde temel ekipmanın yanı sıra, çok sayıda yardımcı araç-gereçten yararlanılır. Küçük temizlik işlemleri için evsel temizlik araçları ya da dikiş-onarım için dikiş araçlarına yer verilebilirken, çamaşırhaneye özgü başlıca yardımcı araçlar arasında markalama makinesi, leke çıkarma araçları ve taşıma arabaları sayılabilir.

41. Soru

 Yıkama kimyasalları nelerdir ve neden önemlidir?

Cevap

Çamaşır temizliğinin bir diğer önemli bileşeni olan kimyasallar arasında başlıca deterjanlar, ağartıcılar, yumuşatıcılar ve yardımcı maddeler sayılabilir. Çamaşır temizliği temelde kimyasal bir işlem olduğundan, yıkama kimyasallarının türü ve kullanımıyla ilgili bilgiler önemlidir. Çamaşır temizliğinde önce pH değerinin önemi kavranmalıdır. Kirlerin çoğu asidik özellik gösterdiğinden, çamaşır yıkama genellikle yüksek alkali ortamda gerçekleşir.

42. Soru

Çamaşırların gruplandırılması neden önemlidir ve neler yapılmalıdır?

Cevap

Gruplandırma, çamaşırhane yükünü arttırsa da, temizlik kalitesi açısından önemlidir. Bu amaçla çamaşırhanede yeterli alan ayrılmış olmalıdır. Çamaşırlar odalar, restoranlar gibi başlıca kullanım alanlarına göre ayrılmış olarak gelse de kumaş türüne, leke derecesine, kirlilik türüne ve varsa renklerine göre ayrılmalıdır. Çamaşır yıkamayı kolaylaştırmak açısından genelde, belli bir alanda aynı tür kumaşlar seçilir. Çamaşırların mutlaka yatak takımları, havlular, restoran takımları gibi kullanım alanlarına göre ayrılması önerilir. Bu gruplar içinde lekeli ya da ağır kirliler varsa bunlar ayrılarak gerekli uygulamalar yapılmalıdır.

43. Soru

Markalama makinesi ne işe yarar?

Cevap

Markalama makinesi, müşteri çamaşır hizmeti verilen otellerde müşteri bilgisinin (oda, fatura no vs.) kodlanması amacıyla kullanılır. Bu amaçla, müşteri çamaşırına geçici etiketleme yapılır.

44. Soru

Ağartıcılar kaça ayrılır ve özellikleri nelerdir?

Cevap

Ağartıcılar klorlu ve oksijenli olmak üzere ikiye ayrılır:

 • Oksijenli ağartıcılar: En bilinen türü hidrojen peroksit ve sodyum perborat’tır. Yüksek su sıcaklığında (60-80 ºC  etkilidir. Ana yıkama ile birlikte uygulanabildiğinden pamuklu gibi kumaşlarda kullanılabilir.
 • Klorlu ağartıcılar: Sodyum hipoklorit ya da bilinen adıyla çamaşır suyu en yaygın türüdür. Klorlu ağartıcılar yüksek su sıcaklığında ve diğer deterjanlarla birlikte uygulandığında çamaşır için olduğu kadar buharı da insan sağlığı için zararlıdır. Sadece düşük (20 ºC) su sıcaklığında ve tek başına uygulanmalı ve çok iyi durulanmalıdır.
45. Soru

Çamaşırhane nedir, hangi birime bağlı olarak faaliyet gösterir?

Cevap

Çamaşırların yıkanıp temizlendiği, kurutulduğu, ütülendiği, stoklandığı, alınıp verildiği, bakım ve onarımının yapıldığı çamaşırhane genellikle kat hizmetlerine bağlı olarak faaliyet gösterir.

46. Soru

Çamaşırhanelerde ne tür ütüler kullanılır?

Cevap

Çamaşırhanede yapılan işlemlere göre çeşitli ütü ve pres türlerinden yararlanılır. Bunlar arasında silindir, pres, manken ve el ütüsü ile kol-yaka-manşet presi vb. sayılabilir. Çok kırışık çamaşırların açılması için kullanılan buhar presi de bu kapsamda ele alınabilir.

47. Soru

Verimlilik nedir?

Cevap

Verimlilik, aynı sonuçlara daha az girdi ile ulaşmak olarak tanımlanır. Bir başka ifadeyle daha az kaynak kullanarak en iyi sonuca ulaşma çabası olarak düşünülebilir.

48. Soru

Başlıca çamaşırhane ekipmanları nelerdir?

Cevap

Çamaşırhanelerde yararlanılan ekipman türleri, çamaşırhanenin büyüklüğüne ve hizmet özelliklerine göre değişir. Otel işletmelerinde yararlanılan başlıca çamaşırhane ekipmanı arasında yıkama makinesi, kurutma makinesi, ütüler ve yardımcı araç-gereçler sayılabilir. 

49. Soru

Deterjan seçimi ve miktarının belirlenmesinde hangi unsurlar dikkate alınır?

Cevap

Deterjan seçimi ve miktarının belirlenmesinde su sertliği, su sıcaklığı, ağartma özelliği, elyaf türü ve kir türü dikkate alınmalıdır.

50. Soru

Ütülemede nelere dikkat edilmelidir?

Cevap

Ütülenecek çamaşırlarda kimyasal kalıntıların olmadığından emin olunmalıdır. Özellikle deterjanın neden olduğu alkali kalıntıları çamaşırların sararmasına neden olmaktadır. Ayrıca, çamaşırın daha iyi şekil alması ve daha hızlı ütüleme için çamaşırların hafif nemli olması önerilir. Bu amaçla buhar kabinlerinden yararlanılabilir. Ütü işlemi çok zaman alıcı olması, aktif çalışma gerektirmesi ve yüksek enerji maliyeti nedeniyle sadece gerekli çamaşırların ütülenmesine dikkat edilmelidir.

51. Soru

Keten elyafının özellikleri nelerdir?

Cevap

Keten elyafının özellikleri şunlardır:

 • Emicidir, pamuğa oranla daha çabuk kurur.
 • Esnek değildir, çok çabuk ve fazla miktarda kırışır, ütüsü zordur.
 • Pamuklular kadar tüylü olmadığından daha uzun süre temiz kalır, üzerindeki lekeler kolayca çıkarılır.
 • Üzerindeki kirleri kolay bırakır, yıkanması kolaydır ve elyaf yıkandıkça yumuşar. Ütüsü zordur; elyaf tamamen nemli haldeyken veya buharlı ütü ile ütülenmelidir.
 • Genellikle fazla çekme yapmaz, yıkandıkça yumuşar.
 • Alkalilere karşı oldukça dayanıklıdır, asitlerden zarar görür.
52. Soru

Çamaşır temizliğinde kullanılacak yöntemin belirlenmesinde ne temel alınır?

Cevap

Çamaşır temizliğinde kullanılacak yöntemin belirlenmesinde, çamaşırların kumaş yapısı temel alınır.

53. Soru

Yatak sayısı 200 (B), haftalık ortalama değişim sayısı (4), çamaşırların kuru ağırlığına göre yatak başına toplam yük ağırlığı (3,5 kg), ortalama doluluk oranı %80, ilave yük oranı %5, personel yükü %15, makineler %85 verimlilikte çalışmakta, haftalık çalışma süresi 48 saat olan bir otelin çamaşırhanesinde ihtiyaç duyulan yıkama kapasitesi nasıl hesaplanır?

Cevap

Yatak sayısı 200 (B), haftalık ortalama değişim sayısı (4), çamaşırların kuru ağırlığına göre yatak başına toplam yük ağırlığı (3,5 kg), ortalama doluluk oranı %80, ilave yük oranı %5, personel yükü %15, makineler %85 verimlilikte çalışmakta, haftalık çalışma süresi 48 saat olan bir otelin çamaşırhanesinde ihtiyaç duyulan yıkama kapasitesi:

Q=200 x 4 x 3,5 x 0,80 x (1+0,05) x (1+0,15) / 0,85 x 48

Q=66 kg/saat olarak bulunur.

Buna göre, yıkama makineleri saatte toplam 66 kg. yıkama yapacak kapasitede olmalıdır.

54. Soru

Çamaşırhanelerde su kalitesi neden önemlidir?

Cevap

Su kalitesinin yetersiz olmasının başlıca olumsuzluğu çamaşırlarda önemli hasarlara ve makinelerde kireç birikimine neden olmasıdır. Ayrıca, sudan kaynaklı temizlik yetersizliğini önlemek için kimyasalların dozajının arttırılması, daha fazla yıkama ya da su sıcaklığının arttırarak enerji tüketiminin arttırılması da önemli kayıplara yol açmaktadır.

55. Soru

Bir çamaşırhane başlıca hangi kısımlardan oluşur?

Cevap

Bir çamaşırhane başlıca şu kısımlardan oluşur: Kirli sayım ve kayıt, Tamir-bakım, Yıkama-sıkma, Kurutma-ütüleme, Kuru temizleme, Temiz çamaşır depolama.

56. Soru

Çamaşırhanenin sorumlu olduğu konular nelerdir?

Cevap

Çamaşırların temiz, hijyenik ve estetik olması ve bunun çamaşırın kullanım ömrü boyunca sürdürülmesi çamaşırhanenin sorumluluğundadır.

57. Soru

Ağartıcı türleri kaça ayrılır?  

Cevap

Ağartıcılar klorlu ve oksijenli olmak üzere ikiye ayrılırlar.

58. Soru

Çamaşırhane faaliyetlerindeki maliyetlerinin dağılımı nasıldır?

Cevap

Çamaşırhane faaliyetlerinin maliyetlerinde genellikle en büyük maliyeti işgücü oluşturur, bunu çamaşırların yenilenmesi, enerji, kimyasal ve diğer maliyetler izler.

59. Soru

Çamaşırların çamaşırhaneye ulaştırılmasından sonra sırasıyla hangi işlemler izlenir?

Cevap

Çamaşırların çamaşırhaneye ulaştırılmasından sonra sırasıyla şu işlemler izlenir: Çamaşırların gruplandırılması, çamaşırların yıkanması, çamaşırların kurutulması ve ütülenmesi, çamaşırların katlanması ve depolanması.

60. Soru

Otel işletmelerinde yatak takımı ve havlularda hangi kumaş yapısı tercih edilmektedir?

Cevap

Otel işletmelerinde temizleme kolaylığı açısından yatak takımlarının %100 pamuklu ya da pamuk/polyester karışımlı, havluların ise %100 pamuklu olması tercih edilmektedir.

61. Soru

Çamaşır yıkamada kullanılan yardımcı yıkama maddeleri nelerdir?

Cevap

Çamaşır yıkamada kullanılan deterjandaki miktarların yetersiz olması halinde, yardımcı maddelerden yararlanılabilir. Bunlar arasında yağ çözücü, alkali güçlendirici, kireç çözücü sayılabilir.

62. Soru

Çamaşırhanelerde çevre duyarlılığı açısından ne tür önlemler alınabilir?

Cevap

Çevre duyarlığını destekleyici önlemlerin başında gereksiz kimyasal ve enerji kullanımının önlenmesi gelir. Su ve elektrik tüketiminin azaltılması, yanlış uygulamalar sonucu çamaşırların ve ekipmanın beklenen ömründen önce eskimesine bağlı sarfiyat da çevre duyarlığı açısından önemlidir. Kimyasal seçiminde doğada biyolojik olarak çözülebilen, uluslararası standartlara sahip, geri dönüşümlü ambalajı olan, çevresel zararı en az olan, daha düşük ısıda ve düşük su seviyesinde etkili ürünler tercih edilebilir. Çamaşırda kullanılan klorlu ağartıcılar çevre açısından zararlı olduğu kadar, elyafın daha hızlı yıpranmasına da neden olmaktadır. Bunun yerine ozonlu ağartma sistemlerinden yararlanılabilir. Çamaşırhanede su tüketiminin azaltılması için doğru yıkama yöntemi ve su seviyesi saptanmalıdır. Yıkamayla ilgili olası hatalar önlenerek, işlemin tekrarlanması önlenmelidir. Su geri dönüşüm sistemlerinden yararlanarak atık suların azaltılması da mümkündür. Çamaşırhanede genel bir yaklaşım olarak atık azaltma politikası benimsenmelidir. Müşterilerin, oda takımlarını günlük yerine daha uzun süreyle değişimi tercih etmelerine yönelik özendirici uyarılar da verimliliğin arttırılmasına katkı sağlar.

63. Soru

Çamaşırhane işlemlerinin en iyi şekilde yürütülmesi için neler gereklidir?

Cevap

Çamaşırhane işlemlerinin en iyi şekilde yürütülmesi için, fiziksel planlamada kirli çamaşırların ulaştırıldığı alandan başlayarak, temiz ve katlanmış çamaşır raflarına doğru uygun bir iş akışının olması sağlanmalıdır. İş akışına dayalı planlama, hem işlemlerin kesintisiz şekilde devam etmesi hem de çalışan verimliliği açısından da gereklidir.

64. Soru

Çamaşırhanelerde verimlilik neden önemlidir?

Cevap

Çamaşırhane maliyetleri arasında ilk sırada yer alan iş gücünün verimi aynı zamanda genel verimliliği etkilemesi açısından önemlidir. Çamaşırhane, ev türü çamaşır temizliği yaklaşımından farklı bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle çalışanların gerekli bilgi ve becerilere sahip olması sağlanmalı ve düzenli eğitimler verilmelidir. Çamaşırhanede verimliliğin ve çevreye duyarlığın geliştirilmesi ve önlemler alınması için çalışanlar teşvik edilmelidir.

65. Soru

Otel işletmelerinin faaliyetleri sırasında kullandıkları kumaş malzemeleri nelerdir?

Cevap

Otel işletmelerinin faaliyetleri sırasında çok çeşitli kumaş malzeme kullanılır. Bunlar arasında doğrudan müşteri kullanımına sunulan havlular, çarşaflar, restoran takımları gibi çamaşırların yanı sıra üniformalar, mutfak bezleri, perdeler gibi çeşitli çamaşır grupları yer alır.

66. Soru

Başlıca çamaşırhane çalışanları kimlerdir?

Cevap

Otelin büyüklüğü ve hizmet türüne bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte, çamaşırhanelerde yer alan başlıca çalışanlar şunlardır: Çamaşırhane Şefi (Linen Roomkeeper), Yıkayıcılar (Washers), Markalayıcılar, Taşıyıcılar (Valet), Terziler (Seamstress).

67. Soru

Çamaşırlarda ‘’beklenen kullanım ömrü’’ neyi gösterir, nasıl ölçülür?

Cevap

Çamaşırlarda beklenen kullanım ömrü, çamaşırların kaliteli şekilde ne kadar süreyle kullanılması gerektiğini gösterir. Beklenen kullanım ömrü, çamaşırların yıkama sayısı ile ölçülür.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

AÖF Ders Notları ve Açıköğretim Sistemi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!